• Zeptejte se

    +420 605 284 288, +420 603 442 626

  • Napište nám

    derma@derma.cz

  • Košík

 Popraskaná kůže na prstech ruky nebo nohy je častým trápením. Příčinou je narušená a tím oslabená kožní bariéra. Co s tím?
Nejprve si zodpovíme otázku, co může narušit kožní bariéru. Překvapivě to na prvním místě bývá příliš časté a nesprávné mytí. Mnoho lidí se domnívá že časté mytí hydratuje. Opak je pravdou. Příliš teplá voda pokožku vysušuje. Běžná mýdla mají louhový základ, který z pokožky smývá její přirozený film. Pohromou pro ruce je používání solvin a podobných "brusných" past. Konečné drbání ručníkem působí v narušené pokožce mikrotrhlinky. Porušená kůže je pak přecitlivělá a snadno se podráždí. Druhou příčinou narušení kožní bariéry je práce, při které dochází k mechanickému poškozování. Nemusí se jednat zdaleka o práci manuálně a fyzicky namáhavou. K tomu, aby se odřel ochranný film pokožky a ta se vysušila stačí např. dlouhodobé a opakované listování papíry. U žen pokožku často poškozují domácí chemikálie používané při úklidu či nevhodná kosmetika. Třetím častým faktorem kůže bývá vrozená porucha tvorby lipidů v pokožce, která se manifestuje jako atopický nebo alergický ekzém. Popraskaná kůže na prstech může být i jednorázovým projevem v případě kontaktu se silnou zásadou (např. bazénová chemie), kyselinou, rostlinnou leptající silicí (např. bolševník, pastinák). Může se jednat i o bakteriální onemocnění. nejčastěji o nějaký druh plísně. Relativně často se jedná o projev zapaření, např. v gumových rukavicích.

Numulární ekzém se objevuje jako opožděná zánětlivá reakce pokožky přecitlivělé na antigeny mikrobů a jen v období narušené bariérové funkce kůže. Pravděpodobně se jedná o reakci na jinou infekci v organismu, např. kvasinkovou nebo streptokokovou. Na pokožce se objevují oválné, zarudlé plochy kůže s ostře ohraničenými okraji, běžně o velikosti 1-5 cm, často i více. Plochy se skládají z drobných pupínků nebo puchýřků. Puchýřky praskají a mění se v mokvavé plochy, nebo se naopak ložisko extrémně vysušuje a loupe. Hojení probíhá bez jizev, někdy dochází k mírné změně pigmentace.

Atopický ekzém na obličeji nebo kdekoliv na těle má stejnou příčinu, ale může mít jiné projevy a jinou léčbu. Jaké krémy a masti na atopický ekzém se používají?

Pro účinnou léčbu ekzému je třeba stanovit správnou diagnózu. Mnohé kožní projevy jsou snadno zaměnitelné a mohou mít různé příčiny. V anamnéze atopika se objevuje několik základních informací. Především se atopický ekzém objevuje už v ranném věku. Rodiče atopika mívají buď ekzémy, astma nebo jiné alergie. Dále se sleduje přítomnost např: častého výskytu oparů, olupující se bříška prstů na rukou a nohou, suchá víčka, zhuštění kůže na některých místech atd. To vše značí přítomnost atopie. Stěry z kůže vyloučí přítomnost plísní nebo bakterií jako původce kožního projevu, kožní testy odhalí případný alergen.

Dyshidrotický ekzém se vyskytuje na rukou a občas na ploskách chodidel. Lékaři jej spojují s atopickou nebo přecitlivělou pokožkou.
Příznaky dyshirotického ekzému: typická místa výskytu dyshidrotického ekzému jsou dlaně, meziprstí a vnější hrany prstů. Občas se vyskytuje na ploskách nohou. Dyshidrotický ekzém se projevuje malými pupínky a puchýřky pod kůží. Přesto že kůže nemusí svědit a pupínky nemusí být ani viditelné, jsou po přejetí postiženého místa prsty nahmatatelné.

Kontaktní alergický ekzém je alergická reakce kůže projevující se hlavně jako alergická vyrážka. Jedná se o tzv. systémové onemocnění.
Systémové onemocnění znamená, že kontaktní alergický ekzém není ekzém získaný, ale vrozený. Jedná se o poruchu imunity a kožní bariéry, která reaguje pokaždé, když se dostane do kontaktu s alergenem. Většinou se jedná o jeden alergen. V extrémních případech o více než pět (ze zhruba tří tisíc) alergenů.

Popraskané ruce do krve, popraskaná kůže na prstech a popraskané dlaně trápí mnoho lidí. Toto jsou nejčastější příčiny popraskané kůže na rukou:

Dyshidrotický ekzém se omezuje na prsty a dlaně. Projevuje se červenými skvrnami s puchýřky naplněnými čirou tekutinou, které praskají, a kůže se olupuje. Toto onemocnění je považováno za druh atopického ekzému, ale může být projevem kontaktního alergického ekzému.

Druhů ekzému existuje celá řada. Některé jsou vrozené, jiné můžeme získat opotřebením pokožky a jiné si způsobit např. kombinací léků a slunce. Někdy se ekzém objeví jen formou suché kůže či svědivých pupínků. Často se ale objeví velmi úporný a bolestivý mokvající ekzém.

O ekzémech existují tisíce stran odborných textů, které pacientům s "nějakým ekzémem" mohou zamotat hlavu. Zde se pokusíme shrnout základní problematiku kožních onemocnění, které laicky nazýváme ekzémy.
Existují dvě skupiny onemocnění s velmi podobnými projevy, avšak s jinými příčinami a mechanizmy vzniku. Leckdy je třeba, aby lékař při stanovení diagnózy provedl nejen pečlivou anamnézu, ale doplnil jí testy.

 Alergické reakce kůže tvoří dvě skupiny onemocnění. Jednorázovou a systémovou. Jak je rozlišit a léčit si povíme v tomto článku.
Jednorázová alergická reakce kůže může nastat při fotoalergické reakci. Kombinace nějakého přípravku (nejčastěji léků) a slunce způsobí, že kůže zčervená, oteče, svědí, někdy se vytvoří puchýřky. Podobně se projeví také fytofotodermatitida, kterou působí rostlinná šťáva (např. bolševník, pastinák, celer, citron, fík) v kombinaci se sluncem.

Style Selector

Layout Style

Predefined Colors

Background Image