Dermaguard krém na ekzémy a opruzeniny
Košík

Proč je popraskaná kůže na prstech ruky a co se s tím dá dělat? Příčinou popraskané kůže na prstech ruky je narušená kožní bariéra, a to buď vrozenou (atopický nebo alergický ekzém) nebo získanou senzitivitou pokožky (iritační ekzém). Může se také jednat o jiný typ dermatitidy, např. o chladovou reakci či plísňovou infekci.
U alergiků a atopiků popraskaná kůže na prstech rukou bývá příznak dyshidrotického ekzému. Projevuje se podkožními puchýřky, které vykvétají na povrch a praskají. Kůže je zarudlá a svědí a loupe se. Nejčastěji se objevuje na vnitřních a venkovních hranách prstů. JAK léčit dyshidrotický ekzém se dozvíte ZDE.
Získaný iritační (dráždivý) ekzém vyvolává opakovaný styk s látkami, které při občasném styku pokožce nevadí, ale při častém kontaktu jí dráždit začnou. Tento typ ekzému je více méně pracovní. Kadeřnice začne dráždit vlasová kosmetika, zdravotníky desinfekce, mechaniky oleje a ropné produkty, uklízečky úklidové prostředky atd. Tento typ ekzému se velmi suchou kůží na rukou. Na některých místech, zejména na dlaních, bříškách a kloubech prstů kůže rohovatí, vytváří krustu, která praskne až do krve. Léčba krust ZDE.
Chronický ekzém je také získanou formou ekzému. Jedná se o získanou přecitlivělost pokožky v důsledku denního používání látek, které pokožce neprospívají. Snižují její přirozenou kyselost a odmašťují jí. Jedná se zejména o příliš časté mytí rukou nevhodnými mýdly, gely a pastami a následnou nedostatečnou péčí o pokožku rukou. Takové ruce jsou velmi suché, šupinkovatí, pocitově je kůže napjatá, bývá lehce zarudlá, někdy svědí. Více o léčbě chronického ekzému se dočtete ZDE.
Chladová reakce se vyskytuje především v zimním období, v mrazech. Chlad a suchý zimní vzduch velmi vysušují kůži, a ta se stává náchylnou k poškození. Na nechráněných rukou dochází k mikro prasklinkám, především na špičkách prstů a hřbetech rukou. Léčí se podobně jako chronický ekzém.
Plísňové onemocnění se na prstech objevuje především v ohybech bříšek nebo pod nehty. Kůže je zarudlá, pálí a praská. Při léčbě se používají volně dostupné protiplísňové léky. Důležitá je alespoň 14denní kůra. Infekce jsou velmi úporné a nedokonalé doléčení způsobuje nové vzplanutí nemoci.

Opruzeniny jsou stresující pro miminka i jejich maminky. I když se poctivě drží doporučení pediatra a přebalují každé 2 - 3 hodiny, stejně může dojít k situaci, kdy se miminko oprudí. Prvním předpokladem správné léčby je zjistit, zda se u miminka jedná o opruzeninu nebo kontaktní alergii. Obě vyrážky působí na první pohled podobně.
Opruzenina čili intertrigo, jsou ohraničené, zarudlé až rudé, někdy i mokvající plochy, které vznikající především při nedostatečné výměně plenek a nedostatečnou hygienou. Objevují se převážně v okolí genitálií a na zadečku, tedy tam, kde se pokožka setkává s močí a stolicí.

Dyshidrotický ekzém se vyskytuje na rukou a občas na ploskách chodidel. Lékaři jej spojují s atopickou nebo přecitlivělou pokožkou.
Příznaky dyshirotického ekzému: typická místa výskytu dyshidrotického ekzému jsou dlaně, meziprstí a vnější hrany prstů. Občas se vyskytuje na ploskách nohou. Dyshidrotický ekzém se projevuje malými pupínky a puchýřky pod kůží. Přesto že kůže nemusí svědit a pupínky nemusí být ani viditelné, jsou po přejetí postiženého místa prsty nahmatatelné.

Chronický kontaktní ekzém trápí mnoho lidí. Řada z nich ani netuší, že za jejich problémy s kůží je ekzém. Domnívají se, že suché a zarudlé ruce může jen nedostatečná hydratace. Přitom se jedná o projev poškozené a oslabené pokožky. Tento typ ekzému není vrozeným onemocněním. Je výsledkem častého a opakovaného narušování pokožky. Paradoxně například časté mytí kůži nehydratuje, ale vysušuje. Používáním horké chlorované vody a zásaditých mýdel smýváme přirozený mastný ochranný mikrofilm. Drhnutím kartáčky nebo používáním solvin narušujeme strukturu kůže. Tření pokožky ručníkem přispívá ke vzniku mikro trhlinek v kůži.

Druhů ekzému existuje celá řada. Některé jsou vrozené, jiné můžeme získat opotřebením pokožky a jiné si způsobit např. kombinací léků a slunce. Někdy se ekzém objeví jen formou suché kůže či svědivých pupínků. Často se ale objeví velmi úporný a bolestivý mokvající ekzém.

Ekzém mezi prsty na rukou způsobuje oslabená kožní bariéra. V některých případech se jedná o vrozené onemocnění, při kterém pokožka přehnaně reaguje na určité podněty z vnějšího prostředí a tělo vytváří "ochranný" zánět. Častěji se pokožka oslabuje při práci v domácnosti nebo na pracovišti. Pokožku narušuje nejen opakované používání domácí chemie, ale také jednotvárné mechanické tření nebo používání běžných mýdel a mycích past, které kůži odmašťují a mění její přirozenou kyselost. Ekzém mezi prsty na rukou má několik projevů a podle nich i několik způsobů léčby. Nejúčinnější a nejrychlejší je lokální léčba kortikoidní mastí na předpis lékaře. Pokud je ale čekací lhůta na vyšetření na několik dnů, můžeme se pokusit zmírnit projevy ekzému za pomoci volně prodejných prostředků.

 Popraskaná kůže na prstech ruky nebo nohy je častým trápením. Příčinou je narušená a tím oslabená kožní bariéra. Co s tím?
Nejprve si zodpovíme otázku, co může narušit kožní bariéru. Překvapivě to na prvním místě bývá příliš časté a nesprávné mytí. Mnoho lidí se domnívá že časté mytí hydratuje. Opak je pravdou. Příliš teplá voda pokožku vysušuje. Běžná mýdla mají louhový základ, který z pokožky smývá její přirozený film. Pohromou pro ruce je používání solvin a podobných "brusných" past. Konečné drbání ručníkem působí v narušené pokožce mikrotrhlinky. Porušená kůže je pak přecitlivělá a snadno se podráždí. Druhou příčinou narušení kožní bariéry je práce, při které dochází k mechanickému poškozování. Nemusí se jednat zdaleka o práci manuálně a fyzicky namáhavou. K tomu, aby se odřel ochranný film pokožky a ta se vysušila stačí např. dlouhodobé a opakované listování papíry. U žen pokožku často poškozují domácí chemikálie používané při úklidu či nevhodná kosmetika. Třetím častým faktorem kůže bývá vrozená porucha tvorby lipidů v pokožce, která se manifestuje jako atopický nebo alergický ekzém. Popraskaná kůže na prstech může být i jednorázovým projevem v případě kontaktu se silnou zásadou (např. bazénová chemie), kyselinou, rostlinnou leptající silicí (např. bolševník, pastinák). Může se jednat i o bakteriální onemocnění. nejčastěji o nějaký druh plísně. Relativně často se jedná o projev zapaření, např. v gumových rukavicích.

Numulární ekzém se objevuje jako opožděná zánětlivá reakce pokožky přecitlivělé na antigeny mikrobů a jen v období narušené bariérové funkce kůže. Pravděpodobně se jedná o reakci na jinou infekci v organismu, např. kvasinkovou nebo streptokokovou. Na pokožce se objevují oválné, zarudlé plochy kůže s ostře ohraničenými okraji, běžně o velikosti 1-5 cm, často i více. Plochy se skládají z drobných pupínků nebo puchýřků. Puchýřky praskají a mění se v mokvavé plochy, nebo se naopak ložisko extrémně vysušuje a loupe. Hojení probíhá bez jizev, někdy dochází k mírné změně pigmentace.