Dermaguard krém na ekzémy a opruzeniny
Košík

Kontaktní ekzém

 

Lékaři rozlišují dva druhy kontaktního ekzému: iritační (dráždivý) a alergický.

kolazIritační kontaktní ekzém je způsoben získanou přecitlivělostí na látky, které způsobují senzibilitu kůže. Tělo při reakci nevyvolává imunitní odpověď. Při kožních testech se neprokáže konkrétní alergen. Ekzém se projevuje většinou jen v místě dráždění. Přecitlivělost pokožky je způsobena dlouhodobým narušováním kožní bariéry. Pokožce škodí především časté mytí chlorovanou vodou, používání mýdel a sprchových gelů narušující PH kůže a mechanické poškozování při drhnutí kartáčky, ručníky nebo při práci. Pokožka se vysušuje, objevují se mikrotrhlinky a otevírá se cesta pro alergenní látky. Nejčastěji pokožka reaguje na domácí chemikálie, kosmetiku, zeminu, prach, srst, bižuterii, plasty, gumu a další z tisíce položek.

Druhy iritačního ekzému

     Chronický, z opotřebování - zarudnutí, olupování, zhrubění kůže, suchá místa, tvorba trhlinek, svědění. Nejčastěji postižené jsou hřbety a dlaně rukou.

     Iritace z tělních tekutin - moč, pot, sliny a stolice při dlouhodobém styku pokožku dráždí a macerují. Objevuje se vyrážka ve formě pupínků, kůže rudne a loupe se.

     Akutní kontaktní ekzém - především se jedná o reakci na kyseliny, silné zásady, či rostlinné výměšky. Vzniká krátce po kontaktu a postihuje každého, kdo s látkou přijde do styku.

      Airborne (vzdušný) kontaktní ekzém vzniká drážděním výpary a mikročásticemi nejčastěji na odkrytých částech těla. Dráždí látky jako různé postřiky, formaldehyd, dezinfekce, skelná vlákna, azbest, prach, éterické oleje ve vonných svíčkách a mnohé další..

Léčba iritačního ekzému

Nejdůležitější je pokožku nevystavovat látkám které jí dráždí. Prevencí je používání rukavic nebo bariérového krému. Léčba se odvíjí od povahy ložisek.
Při lehkých mokvavých projevech se aplikují koupele v silně zředěném roztoku (do světle růžové barvy) hypermanganu, 3% borové vodě nebo v Jarischově roztoku. Tyto látky vysušují puchýřky a mokvavá místa. Po koupeli je třeba pokožku udržet vláčnou a zároveň sterilní. Aplikujeme např. zinkový olej, ichtoxylovou černou mast nebo kosmeticky nevzhlednou, ale účinnou enciánovou violeť. Ekzém se doléčí kortikoidní masti na předpis lékaře. Více o kortikoidech se dozvíte ZDE. Po zahojení kůže dermatologové doporučují používat bariérový krém Dermaguard.
Suchá a loupající se ložiska můžeme vyzkoušet promazávat volně prodejnými mastmi s protizánětlivou, hydratující a proti svědící složkou, např. Imazol či Halicar. Účinnější jsou masti na předpis s obsahem kortikoidů. Po zklidnění začněte denně používat bariérový krém Dermaguard.

Alergický kontaktní ekzém

Alergický kontaktní ekzém je imunologicky podmíněné onemocnění. Vyskytuje se častěji než atopický ekzém. Na rozdíl od nealergického ekzému, zde vždy vychází pozitivita kožních testů na alergeny. Nejčastěji se jedná o jeden až dva alergeny, na které tělo reaguje zvýšením T lymfocytů. Tyto alergeny dráždí pokožku už od velikosti molekuly. Podráždění se objeví do 48 hodin od kontaktu.

Nejčastějším zdrojem alergie jsou soli niklu a jiných kovů, přítomných v bižuterii, hodinkách, zipech, kovových knoflících u džínů atd. Známými alergeny jsou heřmánek, lanolin, parfémy, plasty, desinfekce a tisíce dalších látek.

Léčba alergické dermatitidy

Léčba se neliší od léčby nealergické dermatitidy, viz. výše. Nejdůležitější je pokožku nevystavovat látkám které jí dráždí.

Prevencí je denní používání bariérového krému Dermaguard.

Čtěte prosím složení a návod k použití: ZDE