Dermaguard krém na ekzémy a opruzeniny
Košík

Plenková dermatitida je velmi rozšířeným fenoménem. Používání jednorázových plenek u dětí, seniorů a postižených bývá často doprovázeno plenkovou dermatitidou. Povíme, proč tomu tak je, jak plenkové dermatitidě předcházet a jak ji léčit.

 Reklamy nás dokázaly přesvědčit, že jednorázová plenka je cosi jako kouzlo, díky kterému pokožka zůstává stále suchá. Při ceně plenek rádi v kouzlo uvěříme. Sami výrobci ale upozorňují, že přebalovat by se mělo denně alespoň 5x, u kojenců 8x za 24 hodin. Pediatři však doporučují kojence přebalit 12x a batolata 8x za 24 hodin. Senioři a postižení by měli pleny vyměnit nejméně 4x za 24 hodin a vždy po stolici. Žádná plenka nedokáže zabránit tomu, aby moč nepřicházela do kontaktu s pokožkou, když se nasytí absorpční jádro pleny. Enzymy ve stolici a kyselina v moči pak pokožku dráždí. Teplo a vlhko pod plenou přispívá k množení bakterií a ty napadají podrážděnou kůži. Čím déle je plena neměněna, tím dříve je výsledkem tohoto koktejlu zanícená, rudá, teplá a bolavá vyrážka, plenková dermatitida. Plenková dermatitida dětí i seniorů a postižených se nejčastěji vyskytuje na místech styku kůže s močí a stolicí, tedy v oblasti genitálu a pozadí.
Jak tedy plenkové dermatitidě předcházet je zřejmé. Přebalujeme podle pokynů. Po stolici pokaždé. Pokud možno nepoužíváme čistící ubrousky, také totiž obsahují chemikálie. Lépe jemně pokožku otřít žínkou nebo opláchnout tekoucí vodou.
Někdy ale přes nejlepší péči k plenkové dermatitidě dojde a je potřeba léčit. kolaz
Léčba plenkové dermatitidy u miminek, seniorů i postižených spočívá především v zabránění kontaktu stolice a moči s kůží. Pleny se musí často měnit, doporučuje se používat o číslo větší, s větším absorpčním jádrem. K omývání postižené kůže používáme speciální mycí prostředky bez laureth sulfátu a s obsahem antiseptik proti bakteriím. Sušíme jemným poklepem, ne třením, které pokožku ještě víc poškozuje. Můžeme sušit i jemným fénováním vlažným vzduchem. Po vysušení aplikujeme tenkou vrstvu krému s oxidem zinečnatým a pokud došlo k druhotné infekci, tak předepsanou mast. Je-li to možné tak postižené místo větráme bez plenek, aby nedocházelo k zapaření. U dospělých se doporučuje jako prevence plenkové dermatitidy doporučuje používat bariérový krém s dlouhodobou ochranou.

Kromě běžné plenkové dermatitidy se u dětí a seniorů vyskytuje alergická kontaktní plenková dermatitida. Samotná plena uvolňuje chlor, některé obsahují parfém, část plen tvoří plasty (tedy ropné produkty) a lepidla. Citlivá pokožka pak reaguje podobně jako při plenkové dermatitidě. Zrudne, pálí nebo svědí, vytvoří se pupínky, puchýřky, kůže může praskat a loupat se. Typická je oblast, ve které se alergická plenková dermatitida vyskytuje. Dermatologové jí nazývají "Lucky Luke" nebo "pouzdro na kolty", podle kreslené postavičky kovboje, který nosil kolty zavěšené nízko na bocích. Kontaktní alergickou dermatitida se léčí mastmi na předpis. Aby nedocházelo k opakování problému, doporučují dermatologové používat bariérovou ochranu kůže s dlouhodobým účinkem.

Koupit krém