Dermaguard krém na ekzémy a opruzeniny
Košík

Plenková dermatitida

Plenková dermatitida je souhrnné označení kožních problémů, které způsobuje nošení plen. Plenkové dermatitidy postihují děti i seniory a postižené, kteří jsou na pleny odkázáni. Pod pojmem plenková dermatitida se většinou skrývají opruzeniny a kontaktní alergie.

Plenková dermatitida - opruzeniny z plen

Příčinou opruzenin je kombinace moči, stolice, tepla a vlhka. Ta dokáže podráždit pokožku velmi rychle. Navzdory reklamním tvrzením, že s plenkami XY zůstane pokožka suchá celou noc. Sami výrobci plen uvádějí, že kojenec by se měl přebalovat asi 8x za 24 hodin, starší děti 5x a dospělí nejméně 4x za 24 hodin. A samozřejmě vždy po stolici, kterou plenkové jádro neabsorbuje vůbec. Ale např. pediatři doporučují ze zkušeností přebalovat kojence každé 2 hodiny.

 

 Kontaktní alergická dermatitida

2 1000x1000

Příčinou alergické plenkové dermatitidy je vrozená porucha kožní bariéry. Pokožka je přecitlivělá a snadno reaguje na některé alergeny. U plen se jedná většinou o reakci na latex v gumičkách, lepidla v lepicích páskách, chlor, který se používá při výrobě nebo ropné produkty, ze kterých bývají vyrobené některé části plen. Typická jsou místa výskytu, kde se alergie projevuje. Především se jedná o boky a místa v okolí utěsnění plen.

 

Projevy a léčba

Projevy opruzenin i kontaktní alergie mohou být laikem zaměněny. Pediatr by však měl tyto dermatitidy od sebe rozlišit. Všeobecně lze říci, že se liší jen oblastí, ve které se vyskytují. Opruzeniny jsou tam, kde dochází ke styku pokožky s tělní tekutinou a alergie v místech, kde se vyskytuje alergen. Místa jsou zarudlá, tvoří se pupínky a puchýřky, které svědí a mohou praskat.

Opruzeniny léčíme opláchnutím vlažnou vodou, sušíme ofukem nebo jemným poklepem. Nedrhneme ručníkem. Po oschnutí namažeme mastí na opruzeniny nebo zasypeme pudrem na opruzeniny. Co možná nejdéle necháme pokožku dýchat. Pleny nasazujeme o číslo větší, s větším absorpčním jádrem. Hygienu dodržujeme pravidelně, aby nedošlo k druhotné infekci.

Kontaktní alergickou dermatitidu musí léčit odborný lékař. Při prvních příznacích musíme přestat používat výrobek, který způsobuje problém. Pak se můžeme pokusit podrážděnou pokožku uklidnit zinkovou mastí nebo obkladem z řepíku či brutnáku. Pokud ložisko začalo mokvat, zkusíme vysušující koupel v roztoku světle růžového hypermanganu a následně namazat černou mastí z lékárny. V této fázi je ale účinnější navštívit kožního lékaře, aby předepsal kortikoidní mast.

Při počátečních příznacích (lehké zarudnutí a mírné svědění) opruzenin i kontaktní alergie, lze použít jako prevenci bariérový krém Dermaguard. Při kontaktní alergii je krém nepostradatelným pomocníkem. Vrozeně citlivou a oslabenou pokožku dokáže účinně chránit po dobu 4-6 hodin před tělními tekutinami i alergeny.

Čtěte prosím složení a návod k použití: ZDE

Plenková dermatitida