Dermaguard krém na ekzémy a opruzeniny
Košík

Dyshidrotický ekzém

je jedna z forem ekzému. Vyskytuje se převážně u atopiků a pacientů s alergickým kontaktním ekzémem. Příčina není zcela objasněna, ale zdá se, že souvisí se vrozenou poruchou signalizace kůže. Pokožka reaguje na některé podněty nepřiměřeně. Vysílá tělu poplašné informace a imunitní systém spustí lokální obrannou reakci - zánět.

Symptomy dyshidrotického ekzému

     objevuje se převážně na dlaních, v meziprstí a na vnějšních hranách prstů

     vyskytuje se ve formě podkožních pupínků a puchýřků naplněných čirou tekutinou

     dlaně a prsty se olupují, tvoří se suchá ložiska zrohovatělé kůže nebo naopak mokvavá

     vyrážka většinou silně svědí, ale nemusí tomu tak být vždy.

 

Léčba dyshidrotického ekzému

kolaz3Léčba se soustřeďuje převážně na symptomy, což znamená, že se léčí konkrétní projevy. Domácí léčba je možná jen do určité míry. V počátečních stavech, kdy je kůže jen zarudlá a signalizuje budoucí problém je bezpodmínečně nutné odstranit příčinu dráždění. Ruce omýt vlažnou vodou a očistit mýdlem pro atopiky, nebo alespoň mýdlem k pokožce neutrálním, okolo 5,5 PH. Podrážděnou kůži nikdy nečistíme solvinami. Sušíme jemným poklepem a nikoliv třením. Lehce podrážděnou kůži hydratujeme zinkovým krémem z lékárny a ruce necháme vzpamatovat v bavlněných rukavicích. Můžeme použít také bariérový krém, např. Dermaguard, který rovněž hydratuje a kůži chrání místo rukavic. Pokud puchýřky a pupínky neustupují, závisí léčba na tom, jaký typ ložisek se vytváří. Suchá a zrohovatělá místa se mohou koupat v odvaru z řebříčku, řepíku nebo brutnáku a promazávat zinkovým krémem. Mokvavá ložiska se můžeme pokusit zklidnit obklady z výluhu černého čaje a po koupeli namazat ichtoxylovou černou mastí. Efektivnější je však nasadit masti s kortikosteroidy. Po ustoupení problémů je nutné i nadále používat emulze proti vysoušení pokožky a masti zjemňující zhrublou kůži.

Prevence před opakováním akutního stavu

Jedinou prevencí je ochrana rukou při práci. Vytvořit bariéru mezi oslabenou pokožkou a agresivní látkou. Někdy bývá i probematické používání běžných gumových rukavic. Ruce se v nich paří, pokožka maceruje. Omezená je citlivost hmatu. Řešením může být DermaGuard. Za prvé posiluje oslabenou kožní bariéru, za druhé pomáhá oslabené pokožce odolávat látkám na ní působícím. Po aplikaci ochrání pokožku 4-6 hodin, po umytí NENÍ NUTNÉ znovu namazat. Kromě ochranné funkce má také hydratační účinek.

Čtěte prosím složení a návod k použití: ZDE